News‎ > ‎

Senior Awards Night

posted May 8, 2014, 9:02 AM by webmaster dhs   [ updated May 8, 2014, 9:04 AM ]




WATERLOO — DeKalb High School seniors received an estimated $1.35 million in scholarships and awards, a school official said at the conclusion of and awards night program Monday in DeKalb’s auditorium.

The program concluded with presentation of the outstanding senior awards from 10 academic departments: Art — Dyllian Fender; Business — Kendall Kelley; English — Codey Albers; Mathematics — Adam Nan; Music — Connor Paul; Science — William Pierce; Social Studies — Sean Mentzer; Technology — Tyler Caldwell; Vocational — Rhett Kiessling; and World Language — Sage Mentzer.

Other winners:

Community scholarships

Dr. James R. Watson Memorial — Sydney Weghorst;

J.R. Watson Student Council — Brittany Pogue;

Auburn Associate Tri Kappa Joyce Eyler Memorial — Kara Robinett;

Auburn Associate Tri Kappa Nellie Weaver — Shayna Burrage;

Auburn Classic Noon Lions Club Craig Taylor — Adele Poudrier;

Auburn Classic Noon Lions Leo Club — Carli Vose, Farrah Wilson;

Auburn Lions Club — Tori Cheek, Makayla Rieke and Alyssa Tompkins;

Auburn Kiwanis Good Citizen Award — John Foster and Sydney Weghorst;

Auburn Kiwanis — Megan Hanes and Ashley Herrick;

Auburn Knights of Columbus — Nathaniel Helmkamp and Farrah Wilson;

Auburn Rotary Club Kelso Davis Memorial — Ashtin Egly and Baylee Theis;

Auburn Sons of the American Legion — Alexandria Cupka, Patsy DePew, Kelsey Haley and Brooke Leins;

Chad Uehlein Memorial — Zach Krumlauf;

DeKalb County Chamber Partnership — Xena Williams;

DeKalb County Extension Homemakers — Baylee Rinehart;

DeKalb Dramatic Arts — Jeffery Slaven;

DeKalb Speech Club — Keatton Middleton;

DeKalb Educators Association — Patsy DePew, Ellen Passwater and Kara Robinett;

DeKalb Farm Mutual Academic Achievement — Baylee Rinehart;

DeKalb Health Foundation — Tiffany Harpenau, Preston Jennings, Jessica Reutebuch, Xena Williams, Farrah Wilson and Macy Winebrenner;

Delta Kappa Gamma Society — Patsy DePew;

Drive Right Academy — Ross Thompson and Carli Vose;

Dr. Michael K. Webb Memorial — Farrah Wilson;

Eaton — Tori Cheek;

Elks Lodge — Xena Williams;

Erica Sage Hummer Scholarship, First United Methodist Church — Christina Williams;

Hagan Scholarship — Xena Williams;

Hicksville Bank — Sam Comfort;

Indiana Federation of Business and Professional Women’s Club — Tiffany Harpenau; (Dr. Bonnel M. Souder Scholarship) Farrah Wilson

Rick L. and Vicki L. James Foundation — Trystin Jones (technical or trade), William Pierce (engineering), Patsy DePew (education);

J.R. Watson PTO — Sam Comfort and Jessica Reutebuch;

Kim Hartman Memorial — Patsy DePew;

McKenney-Harrison PTO Marilyn Gurtner Scholarship — Reena Ramos;

North Central Co-op Jack VanAuken Memorial — Baylee Rinehart;

Nucor Foundation — Brianna Beer, Jacob Burris, Tiffany Harpenau, Ashton Helbert, Nathaniel Helmkamp, Khoel Garman, David Gentis, Mitchell McDonald and Alyssa Tompkins;

Robert and Rhonda Little — Sam Comfort and Renna Ramos;

Marcile Watson and Marie Schulthess — Katherine Hamlin and Adam Nan;

Harold D. Stump — Patsy DePew;

Pheasants Forever — Preston Jennings;

Psi Iota Xi — Kara Robinett;

Psi Iota Xi Christie Myers Memorial — Elizabeth Bolinger;

Rieke Corp. — Elizabeth Bolinger;

Rex and Rosemary Moor, Lyn Cook — Patsy DePew;

Steel Dynamics — Megan Buss, Ashtin Egly, Brice Hansen, Kaleb Johnson, Brooke Leins, Machaela Smith and Ross Thompson;

Tri Kappa Academic — Xena Williams and Madison Fox;

Waterloo Lions Club J. Edward Sheehy Memorial — Patsy DePew;

Community Foundation of DeKalb County Scholarships

Bill Decker — Ross Thompson;

Helping Hands for Willing Learners — Patsy DePew and Nathaniel Helmkamp;

Barb Herzer — Kendall Kelley;

Lynn and Josephine Holsinger — Megan Hanes, Ellen Passwater and Alyssa Tompkins;

JaBraun Knox Memorial — Sam Comfort;

Don Lash — Kara Robinett;

Lilly Endowment — Sydney Weghorst;

Stanley and Rose Means — John Foster, Mason Judt, Xena Williams and Farrah Wilson;

Parker Merit — John Foster;

Walter S. Penfield — Madison Fox and Kerrigan Miser;

Starkey Science — William Pierce;

Robert and Virginia White — Jessica Reutebuch;

Rex Feller Memorial — Brooke Leins;

Donald Ruegsegger Scholarship for Christian Leadership — John Foster and Katherine Hamlin;

Melanie Yarian — Xena Willams;

School-related awards and scholarships

Four-year perfect attendance — Kara Robinett;

Art League — Celina Timmerman;.

C. E. Young Award-Pepsi Scholarship — Grant Lockwood;

DeKalb VOICE — Elizabeth Bolinger and Kali Zollman;

Foreign exchange student recognition — Thitikarn Jungteerapanich (Thailand), Thu Luong Minh Pham (Vietnam), Vera Wagner (Germany);

John Phillip Sousa Band Award — Connor Paul and Jordan McDaniel;

Louis B. Armstrong Jazz Award — John T. Foley and Riley Bellinger;

National Honor Society — Xena Williams and William Pierce;

National Merit Finalists — John Foster and William Pierce;

National Merit Commended Scholars — Kipton Hall and Sean Mentzer;

National School Choral Awards — Julianne Boyd and Grant Lockwood;

Oren Grandstaff Pepsi Award — Xena Williams;

Outstanding Sportsmanship in Softball — Elizabeth Barrett;

Patrick Gilmore Award — Jacob Burris, Patsy DePew, Julio Padilla and Erika Poling;

Nationial Art Scholastic Award — Shalyn Bowman;

Spanish Club — Carli Vose;

College and university scholarships

Anderson University— Julianna Boyd and Brianna Beer;

Ball State University — Kipton Hall and Carli Vose;

Bowling Green State University — Codey Albers;

Calvin College — Matthew Kuyvenhoven;

Ferris State University —Nathaniel Helmkamp;

Goshen College — Reena Ramos;

Indiana Tech (soccer) — Landon Cochran;

Indiana University — Sean Mentzer, Madison Fox;

Indiana University-Purdue University Fort Wayne — Sage Mentzer;

Indiana Wesleyan University — Sydney Weghorst;

Nova Southeastern University (basketball) — Haley Martin;

Purdue University — John Foster, William Pierce;

Spring Arbor University (presidential and soccer) — Katherine Hamlin;

Trine University — Brice Hansen, Christina Williams, Shayna Burrage, Calvin George;

University of Saint Francis — Mason Judt, Farrah Wilson, Mary Wilhelm;

University of Indianapolis — Brooke Leins;

University of Mississippi — Xena Williams;

Wingate University — (academic and soccer) — Madison VanWye;

Military and service academy awards

U.S. Army Future Soldier Awards — Tyler A. Caldwell, Cody M. Hoeppner, Blake O. Kugler, Geoffry D. Ray, Alexander L. Wilson;

U.S. Military Academy at West Point appointment — Grant Lockwood.

Presidential awards

President’s Education Award – Silver (9.0–9.9 grade average) — Jasmine Arterburn, Jayna Arzola, Elizabeth Bolinger, David Bruce, Megan Burggrave, Megan Buss, Tori Cheek, Brooke Fisher, John Foley, Dante Graham, Kelsey Haley, Megan Hanes, Brice Hansen, Nathaniel Helmkamp, Ashlie Hicks, Kaelee Jones, Hayley Martin, Jordan McDaniel, Kerrigan Miser, Micalah Mitchener, Samuel Myers, Ellen Passwater, Kara Robinett, Baylee Roth, Haley Rutkowski, Paulette Schiffli, Jeffery Slaven, Katelyn Smith, Brycen Spangler, Savannah Thayer, Kacey Wells, Christina Williams.

President’s Academic Award — Gold (10.0-12.0 grade average) — Cody Albers, Elizabeth Barrett, Brianna Beer, Julianne Boyd, Shayna Burrage, Jacob Burris, Sam Comfort, Eriq Crim, Patsy DePew, John Foster, Madison Fox, Kipton Hall, Katherine Hamlin, Holly Hansbarger, Tiffany Harpenau, Alexis Hooks, Preston Jennings, Mason Judt, Kendall Kelley, Grace Kessler, Grant Lockwood, Sage Mentzer, Sean Mentzer, Anna Muckenfuss, Adam Nan, William Pierce, Brittany Pogue, Adele Poudrier, Michael Rabe, Reena Ramos, Jessica Reutebuch, MaKayla Rieke, Chase Secrist, Ross Thompson, Shelby Tucker, Annabelle Van Horn, Madison VanWye, Carli Vose, Sydney Weghorst, Xena Williams, Farrah Wilson, Macy Winebrenner.

Article from The Star ~ Wednesday, May 7, 2014